Může vzniknout festival, na který bude Olomouc pyšná,
věří zakladatel Slavností

Hudební festivaly objíždí už od dětství a téměř deset let je organizuje. V červenci roku 2022 Honza Svoboda a jeho tým uspořádá na Korunní pevnůstce premiérové Slavnosti Olomouc, na kterých zahrají mimo jiné Rybičky 48, Škwor, No Name, Harlej, Pokáč nebo vypsaná fiXa. „Myslím si, že jsme hned v prvním roce hudební program pořádně napálili,“ říká Honza. Proč si vybral právě Olomouc a na co by nalákal návštěvníky festivalu? To si přečtěte v následujícím rozhovoru.

Honzo, můžeš se nám na začátek trochu představit?

Mám rád všeobecně kulturu a festivaly. Věřím, že je to něco, co lidi spojuje, a dokáže vyvolat pocit svobody a radosti ze života.

Vedu agenturu Jackie Pro, která pořádá koncerty a festivaly od roku 2013. Už v dětství jsem jezdil s rodiči po festivalech, následně jako teenager již sám po Evropě. Viděl jsem, jak to dělají ti nejlepší, a spoustu věcí bych chtěl přenést i na naše akce.

A proč říkám „naše“? Protože festival není o jednom člověku, nýbrž o skupině nadšenců, kteří dělají kulturu s láskou a nadšením. Díky tomu dokážeme připravit přátelské prostředí pro všechny fanoušky.

Co dělám konkrétně já? Snažím se přinášet inspiraci do festivalového týmu. :-)

Proč právě Olomouc?

Cítíme, že tu může vzniknout festival, na který bude Olomouc pyšná! Osobně mám k Olomouci citový vztah, protože jsem v Barumbě prožil podstatnou část dospívání. :-) Máme v týmu i jednu Olomoučačku – Báru, která má na starosti backstage a gastronomii.

Pevnůstka má navíc kouzelnou atmosféru. A naše festivaly jsou s místem konání vždy úzce spjaté.

Název festivalu evokuje, že bude úzce spjatý i s regionem…

Je to tak. Olomouc je přímo v názvu festivalu a to mluví za vše. Chceme dát prostor regionálním výrobcům i kapelám. Strašně se do Olmíku těšíme a budeme moc rádi, když nám místní dají šanci a přijdou nový festival otestovat. :-)

Na co bys Olomoučáky nalákal?

Na to, aby si po dvou letech v lockdownech přišli užít plnohodnotný festival se svými kamarády, a zavzpomínat, jaké to je sdílet zážitky. Myslím si, že jsme hned v prvním roce pořádně napálili hudební program. Také si hodně zakládáme na gastronomii a už teď můžu prozradit, že jsme si plácli s jedním oblíbeným regionálním pivovarem.

A prozradíš i to, na jakou kapelu se nejvíc těšíš ty?

Neprozradím. :-) Nechci nikoho hendikepovat. Ale těším se na celý festival, na to, jak jej Olomouc přijme, i na tu všechnu práci okolo, která mě baví a naplňuje.

Slavnosti jsou plně ekologickým festivalem. Co konkrétně si pod tím máme představit?

Používáme vratné nebo plně rozložitelné kelímky. Nemáme jednorázový odpad, který by nešel kompostovat. Na všech našich festivalech upřednostňujeme hromadnou dopravu.

K tomu bych doplnil, že u nás funguje bezkontaktní platební režim. Chceme, aby se návštěvníci festivalu cítili příjemně, i proto máme v areálu výhradně splachovací keramické toalety. Můžeme zaručit maximální servis.

Jaké plány máš se Slavnostmi do dalších let?

Chtěli bychom vybudovat festival, který budou mít Olomoučáci rádi a budou se na něj každý rok vracet. Ale na pevnůstce to jenom začíná. V budoucnu bychom chtěli v olomouckém regionu uspořádat další koncerty a podpořit zdejší kulturní život.

DALŠÍ NOVINKY

Vše, co
potřebujete vědět

Půjde o první ročník, ale už ten bude pořádně našlapaný. Na pevnůstce zahrají Rybičky 48, Škwor, No Name, Pokáč, Harlej nebo vypsaná fiXa. Co dalšího Slavnosti nabídnou? Kolik stojí vstupenky a kde je koupit?

Ahoj
Olomoučáci!

Rádi bychom vás pozvali na nový multižánrový festival Slavnosti Olomouc, který proběhne 15. a 16. července 2022 v nádherném prostředí Korunní pevnůstky. Můžete se těšit na dva dny plné hudby, jídla a mimořádných zážitků.